Praca z domu – jak zaaranżować miejsce do pracy?

Praca z domu, wcześniej zarezerwowana przede wszystkim dla osób wykonujących wolne zawody: prawników, grafików komputerowych czy copywriterów, aktualnie jest promowana wśród szerszego grona pracowników. Niesie to za sobą szereg korzyści, ale też problemów organizacyjnych.

Teoretycznie pracować można w każdym miejscu i momencie, bez zachowania obowiązującego w pracy dress codu – to plus. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. Dla efektywnej pracy w ramach home office ważny jest nie tylko odpowiedni sprzęt – laptop, drukarka czy dodatkowy monitor, ale też przestrzeń, które gwarantuje kreatywną realizację zleconych projektów. Jak zaaranżować miejsce do pracy? Ważne jest kilka zasad.

Praca z domu niekoniecznie z kanapy

Praca z pozycji kanapy z laptopem na kolanach wydaje się wygodna, jednak sprawdzi się tylko na chwilę. Jeśli home office się przedłuży, warto pomyśleć o stworzeniu profesjonalnego miejsca pracy w swoim domu. Od czego zacząć? Po pierwsze liczy się to, gdzie będziesz pracować. Oczywiście najbardziej komfortowe byłoby osobne, dedykowane na domowe biuro pomieszczenie. Jednak w każdym przypadku sprawdzi się miejsce ciche, spokojne, odseparowane od reszty mieszkania i… domowników. Hałas czy domowe obowiązki skutecznie rozpraszają i przeszkadzają w skupieniu i realizacji zleconych obowiązków. Możesz też oddzielić miejsce przeznaczone do pracy regałem albo przynajmniej wyodrębnić strefę przeznaczoną na home office, tak aby wszyscy łącznie z Tobą, traktowali tak zagospodarowaną przestrzeń prawie jak stanowisko służbowe. Brzmi to dość poważnie, ale pomaga w skupieniu i kreatywnej pracy.

Praca z domu – wybierz odpowiednie oświetlenie

Podstawą jest oczywiście dostęp do światła naturalnego. Dodatkowo warto wybrać lampę na biurko. Dobre oświetlenie zapewni lekka lampa, którą łatwo przenieść i ustawić pod odpowiednim kątem. Moc żarówek wykorzystywanych w lampach biurkowych to kwestia indywidualna i waha się od 40 do 100 W. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie oświetlenie ledowe, które zapewni mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i niższe koszty. Specjaliści od oświetlania wskazują też, że odległość żarówki lampki biurkowej od powierzchni oświetlanej nie powinna być większa niż około 35 cm. Tyle teoria. W praktyce warto postawić jeszcze na odpowiedni design, bo oprócz walorów praktycznych i funkcjonalnych, lampa na biurko może być przede wszystkim wysokiej klasy ozdobą.

Wybierz odpowiednie biurko do pracy

Domowy home office nie może obejść się bez biurka. Prowadzone analizy w zakresie zachowań osób pracujących w domu wskazują, że aż 44 % Polaków podaje pracę przy biurku, jako najchętniej wykorzystywane miejsce do pracy zdalnej. Wybór idealnego sprzętu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości ustawienia go w wybranym pokoju. Na początek zacznij od zadania sobie kilku pytań: jak pracujesz? – czy wystarcza Ci tylko laptop i mała drukarka? czy raczej komputer stacjonarny, dwa monitory i do tego jeszcze stos dokumentów do analizy? Oblicz wymiary poszczególnych sprzętów potrzebnych do pracy, porównaj to z miejscem, w którym postawisz biurko i możesz rozpocząć poszukiwania idealnych mebli. Pamiętaj, że zalecane dla osoby dorosłej jest biurko o wymiarach około 85 cm głębokości i 130 cm szerokości. Warto też wybrać takie, które umożliwia regulację wysokości blatu, choć to nie jest priorytet. Sam styl biurka powinien wpasować się w stylistykę mieszkania i domowego biura. Dostępne na rynku rozwiązania dają szerokie możliwości w zakresie wykorzystanych materiałów: jednak drewno i metal to ponadczasowe połączenie.

Pamiętaj o fotelu do pracy

Ma być elegancko i wygodnie. Zwykłe krzesło się tu nie sprawdzi, natomiast fotel biurowy jak najbardziej. Przy pracy z komputerem fotele obrotowe to już standard. Wśród innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę to regulowana wysokość fotela, podłokietniki, możliwość regulacji odchylenia oparcia i zagłówek. Wszystkie te elementy zapewnią właściwe oparcie dla kręgosłupa i pozwolą na komfortową pracę przez kilka godzin. Liczy się także wysoka jakość materiałów, z których fotel został wykonany.

Dodatki i dekoracje do domowego biura

Urządzenie domowego biura warto zwieńczyć stylowymi dodatkami, które podkreślą Twoje indywidualne upodobania. Może to być obraz na ścianę, zdjęcia rodziny oprawione w eleganckie ramki czy ozdobny lampion. Mogą to być też przedmioty użytkowe, ale wyjątkowo wykonane: ulubiona stylowa filiżanka z talerzykiem, z której kawa smakuje jakoś lepiej, elegancka rattanowa taca, na której możesz przynieść napoje dla gości, czy po prostu szklany pojemnik na ciastka, które umilą czas wytężonej pracy.

Podsumowanie

Wygodna przestrzeń do pracy wcale nie musi być nudna. Niepowtarzalny charakter nadadzą odpowiednio dobrane meble i stylowe dodatki. Jeśli mamy do zagospodarowania małą przestrzeń, warto kierować się zasadą “im mniej, tym lepiej” – minimalistyczne wnętrze sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby domowe biuro urządzić w stylu glamour – w szczególności, jeśli taka luksusowa aranżacja dotyczy całego mieszkania.